niedziela, 19 lutego 2017

Awangarda Księstwa Warszawskiego

Za nim przejdziemy dalej, chciałbym wyraźnie zaznaczyć dwie kwestię.

A - Nie umiem robić zdjęć.
Serio. Zupełnie mnie to przerasta. Niezależnie od sprzętu, światła czy starań zawsze wyjdzie jakaś nieostra kupa i na dodatek krzywo wykadrowana. Dramat.

B - Zasadniczo to nie za bardzo umiem też malować.
Coś tam sobie paćkam, ale bez fałszywej skromności stwierdzam, że poziom jest to żaden. Ot tak, lubię to robić, bo mnie to odstresowywuje. No i w ogóle przyjemnie jednak potem jak ludziki są kolorowe (Z resztą z wysokości oczu wyglądają już całkiem spoko. Wystarczy po prostu się nie schylać!).

Jaki jest więc sens robienia posta, w którym wrzucam kiepskie zdjęcia moich kiepsko pomalowanych figurek?
Ano pewnie niewielki, ale i tak to zrobię, bo nie dość, że jednak jestem z nich jakoś tam dumny (trochę no), to jeszcze ważnym jest abym je gdzieś podpisał, żeby potem nie zapomnieć, który pułk jest, który :P.


Nie przedłużając więc, o to moja Awangarda Księstwa Warszawskiego do systemu Bogowie Wojny: Napoleon.



Skala:
Skala figurek to oczywiście 1:72. W systemie BW:N 1cm w terenie odpowiada 33 metrom (czyli 30 cm w grze to kilometr w realu).
Każda podstawka piechoty odpowiada jednemu Batalionowi. Jedna figurka stanowi więc odpowiednik jednej kompanii ~200 żołnierzy. W przypadku Kawalerii podstawka stanowi 2 szwadrony. Figurka armaty to odpowiednik całej baterii. Dowódcy to nie tyle pojedynczy generałowie, co raczej całe ich sztaby. Stąd użycie tak dużych podstawek

Użyte figurki:
Piechota to bardzo przyjemny zestaw Waterloo (Fizylierzy jak i Woltyżerzy). Kompania wybraniecka Grenadierów (tak jak w przypadku Woltyżerów, jedna w każdym z pułków) to modele firmy Strelets (dość dramatyczne dodam).
Ułani to także zestaw Strelets. Na swoje nieszczęście postanowiłem skonwertować Ułanów rosyjskich. Wymieniłem też lancę na nowe. Przyznam, że trochę nie wiedziałem w co się pakuje. Gdybym jeszcze raz ich robił, zdecydowanie użył bym zestawu lansjerów-szwoleżerów Zvezdy (usuwając niektóre elementy). No ale człowiek uczy się całe życie.
Armaty to zestaw Pruskich dział od HaTa (czyli zupełnie historycznie, bo działa XW też były zdobyczne :P). Piechota saskich sojuszników to także HaT.
Generalicja to dedykowany Francuzom zestaw dowodzenia od Italieri. Dodałem kilka drobnych przeróbek.

Skład Awangardy:
Awangarda odpowiada mniej więcej siłom wystawionym pod Raszynem w 1809 roku. Brakuje może jeszcze trochę kawalerii i strzelców konnych. Przydałoby się też więcej armat. Generalnie jednak jest to ten klimat (kiedyś pewno dorobię resztę, ale wpierw na celowniku mam Austriaków).

Dowodzenie

Wódz Naczelny
- myślę sobie o nim "gen. Dąbrowski", ale tak naprawdę to się losuje, który z historycznych generałów będzie dowodził.

Generałowie Dywizji



Odpowiednio Generał Dywizji Piechoty i Generał Dywizji Kawalerii.

Piechota


5 Pułków Piechoty w sile 2 bataliony każdy. Kompanie wybranieckie Woltyżerów oraz Grenadierów jako pierwsze, bądź ostatnie w danym batalionie.


1 Pułk Piechoty
(Legia Warszawska)

2 Pułk Piechoty
(Legia Warszawska)

6 Pułk Piechoty
(Legia Kaliska)

8 Pułk Piechoty
(Legia Kaliska)
W pierwszym szeregu bohaterski Pułkownik Godebski (czyli jak nic stan osobowy z początku bitwy :P). Niestety na żadnym ze zdjęć nie wyszedł wyraźnie, więc musisz uwierzyć na słowo, że to on.


12 Pułk Piechoty
(Legia Poznańska)


Kawaleria
2 Pułki Kawalerii Ułanów Księstwa Warszawskiego w sile 4 szwadrony każdy

2 Pułk Ułanów
(Legia Warszawska)

3 Pułk Ułanów
(Legia Kaliska)

Artyleria

Bateria Artylerii Pieszej (6 funtowa)


Sojusznik saski
Pod Raszynem Polaków wsparły oddziały saskie. Stało się tak nawet wbrew wyraźnemu rozkazowi nakazującymi im powrót do Saksonii. Dowodzący nimi generał Polentz stwierdził jednak, że opuszczania sojusznika w przeddzień bitwy byłoby skrajnie niehonorowe i zdecydował pozostać w Księstwie przy najmniej na czas starcia.


Kombinowany Pułk Piechoty
 - batalion Muszkieterów z 9 Pułku Piechoty
 - 2 bataliony Grenadierów z 1 oraz 12 Pułku Piechoty

oraz bateria Artylerii Pieszej (6 funtowej).


I jeszcze kilka fotek grupowych.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz